Strokovna ekskurzija Nemčija, Luksemburg 2005

Vstopna stran

Študentje pravijo:

"Hvaležen sem tudi vsem sponzorjem, ki so nam študentom omogočili udeležbo, na s finančnega vidika težko uresničljivi ekskurziji." (Karol Grabner)

"Ta ekskurzija mi bo ostala v prijetnem spominu, tako po strokovni kot družabni strani. Še enkrat bi se rad iskreno zahvalil organizatorjem s fakultete, ter cenjenim sponzorjem, ki so nam ekskurzijo omogočili. " (Jure Strmec)

"Posebna zahvala gre vsem našim sponzorjem, ki so veliko prispevali k našemu dodatnemu praktičnemu znanju, ki ga v Sloveniji ni mogoče osvojiti, saj takih (še) objektov nimamo." (Jaka Žvab)

 

Pozdravljeni

Na naslednjih straneh smo pripravili opise dogodkov, povezanih s strokovno ekskurzijo študentov 4. letnika študija močnostne elektrotehnike - energetike, Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani.

Na straneh so podani kratki opisi dejavnosti, ki so bile potrebne za uspešno izvedbo ekskurzije, opisi posameznih oglednih točk in poti, vtisi študentov in kot najpomebnejše, zahvala vsem, ki ste sedaj že tradicionalno ekskurzijo tudi finančno podprli.

 

Strokovna ekskurzija nekoč in danes

Prva večdnevna strokovna ekskurzija je bila organizirana leta 1999. Trajala je od 18. do 22. oktobra, vključevala pa je predvsem oglede različnih tipov elektrarn po Avstriji in Sloveniji. Skupina si je ogledala črpalno elektrarno Malta na avstrijskem Koroškem, HE Freudenau v okolici Dunaja, TE TO na osnovi sežiganja odpadkov Spittelau, ki je locirana v središču Dunaja, popolnoma avtomatizirano HE Friesach v okolici Gradca, eno izmed najstarejših HE v Sloveniji HE Fala in HE Mariborski otok. Skupina je imela z ogledi izredno srečo, saj so v elektrarnah HE Malta in HE Mariborski otok izvajali remontna dela. Tako so si lahko ogledali sestavne dele agregatov, in sicer od turbine pa vse do popolnoma razstavljenega generatorja. Več o ekskurziji najdete na straneh Laboratorija za električna omrežja in naprave.

Na drugo ekskurzijo so študentje odšli leta 2001. V primerjavi z vsemi opisanimi ekskurzijami je bila skupina tega leta največja, saj je skupno štela 26 študentov in profesorjev. Trajala je šest dni, potekala pa je po Avstriji in Nemčiji. Skupina si je ogledala Philipsov oddelek za razsvetljavo in sežigalnico odpadkov na Dunaju, hidroelektrarne na Donavi, samostan Melk, ki je znan po žganju vrhunske kakovosti, proizvodnjo avtomobilov in muzej Audi v Ingolstadtu, Siemensovo tovarno transformatorjev v Nürnbergu in Siemens PTD SE v Erlangnu. Ta ekskurzija je postavila nove smernice in merila pri načrtovanju vseh prihodnjih ekskurzij tolikšnega obsega.

 

Tretja ekskurzija je potekala leta 2002 v Nemčiji in Avstriji in je prvi dve prekašala tako po številu ogledov kot tudi po številu prevoženih kilometrov. Skupina se je na pot odpravila z dvema enoprostorskima voziloma, kar se je v prometnih zamaških večjih mest (Dunaj, München, Nürenberg) izkazalo kot izredna prednost. Na poti si je skupina ogledala črpalno elektrarno Malta, rudnik soli Hallein pri Salzburgu, center vodenja nemškega podjetja EON, razvojni center podjetja Siemens v Erlangnu, tovarno transformatorjev Siemens v Nürnbergu, tehniški muzej v Münchnu, HE Ybbs-Persenbeug na Donavi, TE TO Spittelau (Hundertwasser) na Dunaju, HE Freudenau in Philipsov oddelek za razsvetljavo. Za obisk različnih tovarn, elektrarn in razvojnih centrov nekaterih največjih evropskih podjetij je bilo na voljo samo pet dni, kljub temu pa si je skupina uspela ogledati tudi več kulturnih znamenitosti. Več o strokovni ekskurziji po Avstriji in Nemčiji 2002 si lahko preberete v dokumentu na straneh 22 in 23.

Letošnja (2005), sedaj že tradicionalna ekskurzija je potekala po Nemčiji in Luksemburgu. Udeležilo se je je 13 študentov močnostne elektrotehnike in 4 zaposleni na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani. Organizacijsko je bila ekskurzija najzahtevnejša do sedaj, saj je vključevala oglede objektov in mest, ki so med seboj zelo oddaljeni. Profesionalen odnos vseh udeležencev pa se je kasneje tudi obrestoval, saj smo si ogledali kar nekaj objektov, ki so drugače skriti očem javnosti in tako nedostopni za oglede. Več o letošnji ekskurziji si preberite na podanih straneh.

 

O nas | Načrt strani | Pišite nam | ©2005 Katedra za elektroenergetske sisteme in naprave