Strokovna ekskurzija 2005 - Močnostna elektrotehnika energetika

Opis poti

 

 

Letošnja ekskurzija je bila organizacijsko najbolj zahtevna do sedaj. Organizacija je trajala več mesecev in je zahtevala aktivno sodelovanje vseh udeležencev ekskurzije. Vodil jo je doc. dr. Grega Bizjak, za koordinacijo s študenti pa sta skrbela mag. Samo Gašperič in mladi raziskovalec Uroš Kerin. Na poti smo obiskali informacijski center NE Gundermmingen (3), črpalno hidroelektrarno Vianden (5) v Luksemburgu, dnevni kop rjavega premoga Garzweiler in Inden, RWE-jev muzej (7) o izkoriščanju rjavega premoga, park vetrnih elektrarn EuroWindPark Aachen (6) , RWE-jevo termoelektrarno Bergheim-Niederaußem (7), tovarno stikalnih naprav ABB Calor Emag (8) v Hanauu, tovarno transformatorjev Siemens (9) v Nürnbergu, razvojni center Siemens PTD (11) Erlangen, energetski center tovarne Audi (11) v Ingolstadtu in kulturne znamenitosti krajev kjer smo prenočevali.

Na pot smo odšli v soboto 14. maja 2005. Z manjšim avtobusom smo se mimo Münchna peljali proti nuklearni elektrarni Gundremmingen (3), ki je z močjo 1344MW ena večjih jedrskih elektrarn v Nemčiji. Elektrarna je že od daleč impresivna na pogled, žal pa smo šele ob prihodu pred informacijski center izvedeli, da ogledi tisti dan izjemoma niso bili mogoči. Tako smo si ogledali le na prostem razstavljene dele odsluženih turbin in se nekoliko razočarani, nad ne ravno najboljšim začetkom, odpravili naprej proti mestu Karlsruhe. Tam smo tudi prenočili. Drugi dan smo pot nadaljevali proti mestu Vianden v Luksemburgu. Ena manjših evropskih držav namreč premore največjo črpalno HE z umetnim akumulacijskim jezerom v Evropi. Elektrarno sestavlja več dislociranih agregatov, ki se večinoma nahajajo v notranjosti okoliških hribov. S premišljeno gradnjo so minimalno vplivali na podobo pokrajine, saj je prisotnost energetskega objekta mogoče opaziti zgolj po zunanjem stikališču in nekaj daljnovodih. Črpalna HE Vianden (5) večino proizvedene energije izvozi v Nemčijo.

Po ogledu HE in kulturnih znamenitosti mesta, smo se preko Belgije vrnili v Nemčijo. Tokrat v obmejno mesto Aachen, ki se nahaja na tromeji med Nemčijo, Belgijo in Nizozemsko. Ima zelo bogato zgodovino, saj je bilo mesto več kot 600 let prestolnica Svetega rimsko nemškega cesarstva. Med drugimi je bil v Aachnu kronan tudi Karl Veliki. Mesto je zaradi oblike pokrajine med bolj vetrovnimi v državi, s čimer je izredno primerno za izkoriščanje energije vetra. To dokazujejo tudi tako imenovani vetrni parki (6), ki združujejo večje število vetrnic. Nekatere vetrnice imajo posebno konstrukcijo in omogočajo obisk manjših skupin. Eno smo obiskali tudi mi. Povzpeli smo se na razgledno točko tik pod kupolo generatorja, kar je približno 60m nad tlemi. V času obratovanja, jeklena konstrukcija vetrnice na tej višini niha za približno 1m, tako da je bil občutek primerljiv z nagibanjem večje ladje. Tovrstna vetrnica je izredno primerna za spoznavanje obratovanja vetrnih elektrarn in njenih vplivov na okolje. Složno smo ugotovili, da bi vsaj eno potrebovali tudi v Sloveniji.

V okolici Aachna so tudi večja nahajališča rjavega premoga in več termo elektrarn. Premog kopljejo po principu dnevnega kopa, kar pomeni, da prvi bagri v smeri izkopavanja odstranjujejo zgornje plasti površja, drugi kopljejo rudo, tretji pa zasipavajo izkopano jamo. Površina obiskanega dnevnega kopa ustreza površini Ljubljane, najnižja točka pa je skoraj 400 m pod površjem. Bagri so električno gnani in so v povprečju visoki do 70 m. Ves izkopani premog je preko sistema več kot 100 km tekočih trakov direktno transportiran v bližnje TE, kjer ga izkoriščajo za proizvodnjo električne energije. Mi smo obiskali elektrarno TE Bergheim-Niederaußem (7). Elektrarna je ena večjih termoelektrarn in je bila v letu 2002 obnovljena, dogradili pa so tudi nov generatorski blok. Nova inštalirana moč elektrarne je sedaj nekaj več kot 3,6 GW, kar je približno 30% več, kot je inštalirana moč elektrarn v Sloveniji (študija EIMV, 2003).

Iz Aachna smo pot nadaljevali proti notranjosti Nemčije. Naslednji ogled je bil ogled tovarne ABB Calor Emag (8) v Hanauu. Tovarna že vrsto let izdeluje različne vrste odklopnikov, v zadnjih letih pa je proizvodnja usmerjena predvsem v izdelavo odklopnikov s SF6 tehnologijo. Nad sprejemom v tovarni smo bili zelo navdušeni, saj so nam poleg ostalih, predstavili tudi projekt opremljanja HE Boštanj. Tovarna ima tudi večji muzej na prostem, kjer so razstavljeni različni tipi odklopnikov. Velja omeniti, da so bili nekateri muzejski primerki zelo podobni še danes delujočim odklopnikom v RTP po Sloveniji. Ko smo zaključili z obiskom, smo se odpravili proti mestu Nürnberg, kjer smo tudi prenočili.

Šesti dan ekskurzije smo obiskali Siemensovo tovarno transformatorjev (10) v Nürnbergu in razvojni center PTD (9) (Power Transmission and Distribution) v Erlangnu. Razvojni oddelek se nam je predstavil z več predavanji. Demonstrirali so uporabo aktualnih programskih orodij za simuliranje električnih pojavov, načrtovanje in preizkušanje zaščitnih elementov ter razložili vzroke za nedavne električne mrke v ZDA in Italiji. V tovarni transformatorjev smo si ogledali celoten proces izdelave različnih tipov transformatorjev. Prikazali so nam postopke navijanja transformatorskih navitij, sestavljanje lameliranih jeder in končno sestavljanje posameznih delov v celoto. Dan smo zaključili s skupno večerjo.

Sedmi dan smo se odpravili proti domu. Ustavili smo se še v mestu Ingolstadt, ki je znano po tovarni avtomobilov Audi (11), kjer smo obiskali energetski center tovarne. Tovarna se namreč poleg iz distribucijskega omrežja napaja tudi iz lastnih virov. Približno desetino potrebne energije proizvedeta dva plinska agregata, ki pa prav tako služita tudi za proizvodnjo industrijske pare in distribucijo stisnjenega zraka po tovarni. Za obisk proizvodnega dela tovarne žal nismo imeli dovoljenja, smo pa obiskali Audi muzej, ki se nahaja v neposredni bližini. Zadnji postanek je bil v Münchnu. Tisti z malo več energije so si lahko ogledali še Tehniški muzej, ostali pa smo se odšli potepat po mestnih ulicah. Proti večeru smo odrinili domov.

Številni obiski in predvsem vožnja so nas tekom tedna precej izčrpali. Vseeno smo na predavanjih in predstavitvah zbrano poslušali predavatelje in izvedeli veliko novega. Verjamem, da smo naredili dober vtis na gostitelje in da nas bodo v prihodnje prav tako sprejeli z iskrenim navdušenjem.

UK

O nas | Načrt strani | Pišite nam | ©2005 Katedra za elektroenergetske sisteme in naprave